Committees
Committees

ORGANIZING COMMITTEE

PROGRAM COMMITTEE

  • Alec Groysman – Technion (The Israeli Institute of Technology), Chairman of the Israeli Association of Chemical Engineers and Chemists, Tel-Aviv, Israel
  • Helmuth Sarmiento Klapper – Engineering Manager at Baker Hughes, a GE Company in Celle, Germany
  • Arie Dam – N.V. Nederlandse Gasunie (retired), Netherlands
  • Barinder Ghai – Regional Technical Marketing Manager, EMEA at Sandvik Materials Tehnology, United Kingdom
  • Irina G. Rodionova – Assistant director, Center of physical chemistry, material engineering, composite metals and special types of corrosia, I.P. Bardin Central Research Institute for Ferrous Metallurgy, Moscow, Russia
  • Robert Badrak – Director of Engineering Materials for Weatherford International, Houston, USA
  • Guenter Schmitt – International Corrosion Council, Berlin, Germany
  • Vladimir A. Polyansky – Institute of Problems of Mechanical Engineering RAS, Laboratory of Applied Research, Doctor, Professor, St.Petersburg, Russia
  • Nikita O. Shaposhnikov – Assistant director, R&E Center “Weatherford-Polytechnic”, St.Petersburg Polytechnic University
  • V.A. Egorov – Director, Center for the development of tubular products and welding technology, All-Union Scientific Research Institute of Natural Gases and Gas Technologies (VNIIGAZ), Moscow, Russia
  • S.Yu. Musnikova – Head of Laboratory, NRC “Kurchatov Institute” – CRISM “Prometey”, St.Petersburg, Russia
  • Rustam I. Valiakhmetov – Head of Pipeline Operations Support, RN-BashNIPINeft Ltd, Ufa, Russia
  • E.L. Alexeeva – Head of Laboratory, St.Petersburg Polytechnic University
  • Denis Dyachenko – Candidate of technical Sciences in the field of electrochemistry, head of the research and testing Department of JSC “Vniktineftekhimoborudovanie”, head of the Specialized Institute for corrosion, materials science and technical diagnostics
  • Alexander Kharkov – Candidate of technical Sciences in the specialty “corrosion and protection of metals”, Deputy Director of the research CENTER “Weatherford-Polytechnic” NTC “New technologies and materials” in the National research University of SPBPU»
  • Sergey Kolesov – Candidate of technical Sciences. The head of the direction for materials research. Head Of the research center for materials of the Weatherford oilfield services company.
  • Vladislav Burlov  – Doctor of technical Sciences, LLC “NPO Neftekhim”, Deputy Chairman of the Council of chief mechanics
  • Ioffe Andrey Vladislavovich – Head of the Department of special metal science, Ph. D., it-Service LLC.
  • Svetlana Mushnikova – Ph. D., head of the Department. Laboratory, Central research Institute of KM ” Prometheus»
  • Anise Kunakova – “Gazpromneft STC” PhD, oilfield chemicals
  • Victor Rammo – Ph. D. sales Director
  • Julia Prykina – Head Of The Department. laboratory of polymer, composite, paint and varnish materials and coatings, LLC “TMK STC SKOLKOVO”. Head of the Subcommittee PC 4 “Pipes with anti-corrosion coatings” of the Technical Committee TC 357 “Steel and cast iron pipes and cylinders”.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH